2024-04-26 13:01:12

Recikliranje

Recikliranje  je postupak izdvajanja materijala iz otpada i njegova ponovna uporaba.

Uključuje prikupljanje, izdvajanje, preradu i izradu novih proizvoda iz iskorištenih stvari ili materijala. Mnoge otpadne tvari mogu se ponovno iskoristiti ako su prikupljene odvojeno.

Najčešći otpad za recikliranje:

STAKLO - Staklo se očisti i preoblikuje, tako se pohranjuje energija u kremenskom pijesku. PLASTIKA - Iz plastike se stvara plastika niže kakvoće za industrijsku upotrebu, a tako se štedi nafta. PAPIR - Da bi se papirne otpatke očistilo treba ih se namočiti, a iz ocijeđenih ostataka pravi se karton ili papir niže kakvoće. METAL - Metal se može više puta reciklirati, a tako se uštedi 5 tona boksita i troši se 20 puta manje energije. TETRAPAK - Tetrapak ambalaža nije smeće, nego sekundarna sirovina, a najviše se izrađuje od papira, aluminija i najlona. BIOOTPAD - U biootpad spada sav otpad poput starog voća i povrća i njihovih ostataka, ljuski jajeta ili taloga od kave, preostala hrana i drva koje se pretvori u zemlju.

Učenici su vođeni time reciklirali i izradili mnoge zanimljive ukrasne i uporabne predmete.

Tijekom procesa recikliranja učenici su izradili igračke, novčanike, torbice, stalak za školski pribor, stalak za nakit, razne igre, kućice za ptice, pernice i sl..

Recikliranje smanjuje potrebu korištenja novih sirovina i materijala te svih proizvodnih procesa koji uvelike uzrokuju značajno zagađenje prirode i okoliša.

Učenici šestoga a razreda s razrednicom Ivanom Kozić postupkom recikliranja izradili su razne ukrase, a učenici sedmoga razreda na nastavi kemije postupkom recikliranja su kroz istraživački rad na kreativan način izradili su uporabne predmete.

Pohvala za učenike za njihov kreativan rad!

 

Autorice: Ivana Kozić, prof. eng.j. i povijesti

                 Dijana Penava, prof. biologije i kemije


Osnovna škola "August Cesarec" Ivankovo